Gamtos ištekliai – sveikai gyvensenai

Projektas „Gamtos ištekliai – sveikai gyvensenai“

Projektą iš dalies finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė, pagal visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją priemonę.

Šis projektas – pirmasis bandymas sutelkti, paskatinti gyventojus geresnės, sveikesnės, saugesnės aplinkos kūrimui.
Manome, kad tinkamos priemonės minėtoms problemoms spręsti yra gyventojų švietimas apie sveikatos stiprinimą alternatyviomis priemonėmis, apie fizinių pratimų ir aktyvaus judėjimo naudą sveikatai.

Tyrimais įrodyta, kad vaikščiojimas gryname ore mažina riziką susirgti depresija. Natūralios gamtos vietovės yra gyvybiškai būtinos psichinei žmonių sveikatai šiuolaikiniame sparčiai urbanizuojamame pasaulyje. Pasak gydytojų, dėmesį turėtų atkreipti ir tie, kurie augina vaikus. Jų teigimu, pasivaikščiojimas su atžalomis gamtoje gerina ne tik jų imuninę sistemą, bet ir stiprina tarpusavio ryšį.

Taip yra dėl to, grynas oras atpalaiduoja, vaikai, ypač paaugliai tampa labiau bendraujantys. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keista, kad tokios veiklos yra siūlomos kaime gyvenantiems žmonėms. Tačiau, šio projekto pareiškėjų atlikti pradiniai tyrimai, stebėjimai rodo, kad ir sodybose gyvenantys asmenys laisvalaikį retai leidžia lauke, o jaunimas apskritai nesitraukia nuo kompiuterių. Gyventojai mažai turi informacijos apie tai, kaip pačių pastangomis, be didesnių finansinių investicijų sustiprinti sveikatą, kaip pagerinti savo sodybų žaliąją aplinką, kad ji suteiktų ne tik emocinį pasitenkinimą, bet ir praturtintų teritoriją sveikatai naudingais lakiaisiais organiniais junginiais. Daugybę medikų, praktikuojančių Lietuvoje netradicine vadinamą papildančiąją ir alternatyviąją mediciną (PAM), vienijanti organizacija “CAMDOC Alliance” paskelbė informaciją, kad Vokietijoje apie 80 procentų visų besigydančiųjų kreipiasi į natūraliosios medicinos specialistus.

Lietuvoje ši medicinos rūšis kol kas nėra oficialiai įteisinta, todėl tokios medicinos populiarinimui lėšų neskiriama. Šiuo požiūriu Sendvario seniūnijos gyventojai turi unikalią galimybę dėl kaimynystėje įsikūrusių objektų, kuriuose sutelktas didelis tokios informacijos ir kitų resursų potencialas.

Viename iš jų, Klaipėdos universitete, Sveikatos mokslų fakultete įgyvendinama 2 metų trukmės reabilitacijos magistrantūros programa Papildomoji ir alternatyvioji medicina, kitame, Klaipėdos universiteto Botanikos sode sukaupta antra pagal gausumą Lietuvoje vaistinių-prieskoninių augalų kolekcija, daugiau nei 20 metų praktinio darbo patirtį turintys specialistai puikiai išmano fitoterapijos, sodybų apželdinimo subtilybes.